سوالات متداول قبل از تهیه دامنه و هاست

وبلاگ چیست؟

وبلاگ یک دفترچه یادداشت آنلاین است که در آن فرد درباره افکار، ایده‌ها، خاطرات، تجربیات و به طور کلی موضوع‌های مورد علاقه خود می‌نویسد.

فرق وبلاگ با سایت چیست؟

وبلاگ جایی برای بیان افکار، ایده‌ها، خاطرات، تجربیات و به طور کلی موضوع‌های مورد علاقه یک فرد مشخص است. نوشته‌های وبلاگ از نظر تاریخ انتشار، از جدید به قدیم مرتب و در صفحه اصلی وبلاگ قرار می‌گیرند. نویسنده یک وبلاگ بعد از انتشار نوشته خود، می‌تواند از نظرات خوانندگان نوشته خود نیز آگاه شود. وبلاگ‌نویسی نیازی به داشتن دانش برنامه‌ویسی وب ندارد.

سایت جایی برای بیان خدمات، محصولات و اخبار یک شرکت، سازمان و یا اداره است که معمولاً با اهداف تجاری و یا تبلیغاتی صورت می‌گیرد. مطالب یک سایت در صفحات مختلف قرار می‌گیرند و نسبت به وبلاگ، بروزرسانی کمتری دارد. ارتباط دوسویه‌ای که در وبلاگ‌ها وجود دارد، معمولاً در سایت‌ها دیده نمی‌شود. به طور معمول، اداره یک سایت نیاز به دانش بالاتری از نظر برنامه‌نویسی وب نسبت به وبلاگ دارد. یک سایت ممکن است توسط چند کارمند شرکت یا سازمان اداره شود.

برای داشتن وبلاگ چه چیزهایی لازم است؟

برای داشتن یک وبلاگ، حداقل به ۳ چیز نیاز دارید:
۱. دامنه
۲. هاست
۳. سیستم مدیریت محتوا (CMS)

سوالات مربوط به دامنه

دامنه چیست؟

هر وبلاگ یا سایتی در شبکه اینترنت باید یک آدرس منحصر به فرد داشته باشد تا به راحتی قابل پیدا کردن باشد. به این آدرس، دامنه می‌گویند. به عنوان مثال، اسم دامنه این سایت، ostadan.net است.

پسوند دامنه چیست؟

به عبارت‌هایی مثل org, com, net, us, ir که در انتهای نام دامنه‌ها می‌آید، پسوند دامنه گفته می‌شود.

آیا تفاوتی بین پسوند دامنه‌ها وجود دارد؟

خیر. هیچ تفاوتی بین پسوند دامنه‌ها وجود ندارد؛ اما معمولاً رسم بر این است که سایت‌های سازمان‌های ارایه‌دهنده خدمات رایگان دارای پسوند org. و یا سایت‌های تجاری دارای پسوند com. هستند. پسوندهایی مانند ir. و us. نیز پسوندهای کشوری نام دارند که برای هر کشور، منحصر به فرد هستند. به عنوان مثال، پسوند ایران، ir. و پسوند کشور بریتانیا، uk. است.

خرید دامنه به چه صورت است؟

برای خرید یک دامنه باید به سایت شرکت‌های ثبت دامنه داخلی یا خارجی مراجعه کرد؛ البته دامنه‌های ir. را می‌توان مستقیماً از سایت مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌ اول کشوری (ایرنیک) نیز خریداری کرد.

قیمت دامنه‌ها چقدر است؟

دامنه‌های مختلف، قیمت‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال، دامنه‌هایی با پسوند ir. با قیمتی بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان، دامنه‌های com. یا org. یا net. با قیمتی بین ۳۵۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ تومان و دامنه‌‌ای مانند co. با قیمتی بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ تومان به فروش می‌رسند.

مدت زمان مالکیت یک دامنه چقدر است؟

حداقل زمان مالکیت یک دامنه، یک سال است. بعضی از دامنه‌ها مانند ir. را می‌توان به صورت ۵ ساله هم ثبت کرد.

چرا بعضی از دامنه‌ها خیلی بیشتر از قیمت واقعی آن فروخته می‌شوند؟

متاسفانه بعضی افراد سودجو در کار خرید و فروش دامنه هستند. این افراد تعداد خیلی زیادی دامنه‌ رُند را یک‌جا خریداری می‌کنند و بعد در فرصت‌های مناسب آن‌ها را با قیمت‌های گاهی تا ۱۰۰ برابر قیمت واقعی آن‌ها به فروش می‌رسانند. به عبارت دیگر، این افراد در کار دلالی دامنه هستند.

از کجا بدانم دامنه‌ای از قبل ثبت شده است؟

برای این کار می‌توانید از سایت‌های ثبت‌کننده دامنه استفاده کنید. اگر دامنه‌ای برای ثبت، آزاد باشد، با پیغامی مبنی بر آزاد بودن آن روبرو می‌شوید.

ثبت یک دامنه به تنهایی ارزشی دارد؟

خیر. یک دامنه، به تنهایی به هیچ دردی نمی‌خورد؛ چون با وارد کردن آن در مرورگر، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

آیا هر دامنه‌ای که دلم بخواهد را می‌توانم ثبت کنم؟

به طور کلی اگر دامنه‌ای آزاد باشد، می‌توانید آن را ثبت کنید؛ اما استثناهایی هم وجود دارد. به عنوان مثال در مورد پسوندهای ir. نمی‌توانید دامنه‌‌هایی با اسم‌های خاص مثل اسم شهرها، شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی و… را ثبت کنید. در مورد پسوندهای بین‌المللی هم نمی‌توانید اسم‌های عمومی مثل internet.com و یا web.com را ثبت کنید.

شما چه پسوند دامنه‌ای را پیشنهاد می‌کنید؟

همان‌طور که گفته شد، به غیر از قیمت، هیچ تفاوتی بین پسوندهای com, net, org, info, biz, ‎ir‎ وجود ندارد؛ بنابراین هر کدام که برای نام دامنه موردنظرتان آزاد است، همان را انتخاب کنید؛ چون ممکن است نام دامنه انتخابی شما برای پسوند ir. آزاد نباشد؛ اما برای پسوند com. آزاد باشد.

سوالات مربوط به هاست

هاست چیست؟

به زبان ساده، هاست مقداری فضای معین از هارد یک کامپیوتر قدرتمند است. این کامپیوتر از لحاظ سخت‌افزاری، بسیار قوی بوده و با سرعت بسیار بالایی و ۲۴ ساعته به اینترنت وصل است. این کامپیوتر می‌تواند به طور همزمان چندین سایت یا وبلاگ مختلف را در نقاط مختلف جهان میزبانی کند.

اصطلاح «پِلن» یا «سرویس» که در سایت‌های ارایه‌دهنده هاست دیده می‌شود، به چه معناست؟

سایت‌های ارایه‌دهنده هاست، هاست‌های خود را بسته به نیازهای مشتریان و از لحاظ مشخصات نرم‌افزاری در گروه‌های مختلفی ارایه می‌دهند. به هر کدام از این گروه‌ها که معمولاً از ضعیف به قوی دسته‌بندی می‌شوند، پلن یا سرویس می‌گویند. خوشبختانه در تمام شرکت‌های ارایه‌دهنده هاست می‌توانید پلن‌های مختلف را را یکدیگر مقایسه کنید. بدیهی است که هر چقدر هاست قوی‌تر و باکیفیت‌تری بخواهید، باید پول بیشتری هم هزینه کنید.

فضای هاست چیست؟

به میزان حافظه‌ای که هاست برای ذخیره کردن فایل‌های صوتی، تصویری، ویدیویی، متنی و… در اختیار شما قرار می‌دهد، فضای هاست می‌گویند. این مقدار فضا بر حسب مگابایت و گیگابایت بیان می‌شود.

پهنای باند هاست چیست؟

به مقدار حجم اطلاعات مبادله‌شده (ارسالی و دریافتی) یک سایت در طول یک ماه میلادی، پهنای باند گفته می‌شود. فرض کنید سایت شما فقط دارای یک صفحه است و متن‌ها، کدها و شکل‌های موجود در این صفحه، ۱۰۰ کیلوبایت باشد. اگر پهنای باند هاست شما مثلاً ۲۰ مگابایت باشد، به این معنی است که از ابتدای یک ماه میلادی تا پایان آن، فقط

۲۰ MB≈۲۰۰۰۰ KB ÷ ۱۰۰ KB=۲۰۰

نفر می‌توانند سایت شما را باز کنند؛ یعنی با هر بار باز شدن سایت، ۱۰۰ کیلوبایت از پهنای باند آن کم می‌شود. بعد از این ۲۰۰ بار، سایت شما باز نمی‌شود و عملاً از دسترس خارج می‌شود.

اگر پهنای باند هاست تمام شود، چه باید کرد؟

سه راه وجود دارد: ۱. تا پایان ماه میلادی صبر کنید تا میزان پهنای باند، دوباره شارژ شود؛ ۲. با پرداخت مقداری پول، چند مگابایت یا گیگابایت پنهای باند اضافه بخرید؛ ۳. پلن خود را به پلنی قوی‌تر که پهنای باند بیشتری دارد، ارتقا دهید.

آیا تحویل هاست، آنی است؟

بله. به محض اینکه هزینه هاست را پرداخت کنید، آدرس و اطلاعات صفحه ورود به بخش مدیریت هاست برای شما ای‌میل می‌شود.

چرا قیمت‌های سایت‌های فروش هاست با یکدیگر تفاوت زیادی دارد؟

سایت‌های فروش هاست با بهانه‌های مختلفی مثل کیفیت بهتر هاست و یا پشتیبانی بهتر توسط تیم پشتیبانی شرکت و یا خدمات جانبی بیشتر، قیمت‌های خود را افزایش می‌دهند. گاهی دیده می‌شود قیمت یک شرکت برای یک پلن خاص، ۱۵ برابر قیمت یک شرکت دیگر برای همان پلن است.

مدت زمان مالکیت یک هاست به چه صورت است؟

بعضی از هاست‌ها را می‌توان به صورت ۳ ماهه، ۶ ماهه، ۱ ساله و بیشتر خریداری کرد.

آیا هاست مجانی هم وجود دارد؟

بله؛ اما به هیچ‌وجه از هاست‌های مجانی استفاده نکنید؛ به چند دلیل: ۱. در بسیاری از موارد مثل میزان فضا و یا پهنای باند محدودیت دارند؛ ۲. بر روی صفحات وبلاگ شما، تبلیغات نمایش می‌دهند؛ ۳. بعد از مدتی از شما می‌خواهند که به پلن‌های پولی‌شان مهاجرت کنید.

اگر بعد از خرید یک هاست از کیفیت آن راضی نبودم، می‌توانم وبلاگم را به یک هاست دیگر منتقل کنم؟

بله. خوشبختانه تقریباً تمام شرکت‌های فروش هاست حاضرند در صورت تمایل شما به مهاجرت به هاست‌های آن‌ها، کل اطلاعات وبلاگ شما را به صورت رایگان به هاست‌های خودشان منتقل کنند.

تفاوت هاست‌های لینوکسی با ویندوزی چیست؟

هاستی که بر روی یک کامیپوتر (همان کامپیوتر قدرتمندی که در بالا به آن اشاره شد) با سیستم عامل لینوکس قرار دارد، هاست لینوکسی و هاستی که بر روی یک کامیپوتر با سیستم عامل ویندوز قرار دارد، هاست ویندوزی نام دارد.

هاست لینوکسی بهتر است یا هاست ویندوزی؟

برای کارهایی مثل وبلاگ‌نویسی، تفاوتی نمی‌کند که از چه نوع هاستی استفاده کنید؛ ولی به طور کلی می‌توان گفت که به دلیل امنیت بیشتر سیستم عامل لینوکس، هاست‌های لینوکسی امنیت بیشتری دارند.

شما هاست چه شرکتی را پیشنهاد می‌کنید؟

پیشنهاد من، سرویس نقره‌ای شرکت نت‌افراز است. دلیل این پیشنهاد، علاوه بر قیمت مناسب آن (۸۹۰۰۰ تومان)، فضا و پهنای باند زیادی است که این سرویس در اختیار کاربر می‌گذارد. همچنین با این سرویس می‌توانید ۵ سایت یا وبلاگ را با آدرس دامنه مختلف و محتوای کاملاً مختلف و بدون وابستگی با یکدیگر بر روی هاست خود راه‌اندازی کنید. علاوه بر این، یک دامنه رایگان با پسوند com, net, org, info, biz, ‎ir‎ به شما می‌دهد که شما را از صرف هزینه جداگانه برای خرید دامنه بی‌نیاز می‌کند.

سوالات مربوط به سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

یک سیستم مدیریت محتوا، سیستمی است که به صورت گرافیکی به کاربر اجازه می‌دهد محتوای مورد نظر خود شامل متن، عکس، فایل صوتی یا ویدیویی را به راحتی و بدون نیاز به درگیر شدن با کدها و دستورهای پیچیده در وبلاگ خود منتشر کند. در این سیستم‌ها، معمولاً همه تنظیمات لازم با چند کلیک قابل انجام است و مدیر وبلاگ نیازی به یاد گرفتن زبان‌های برنامه‌نویسی وب ندارد. از سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان و متن‌باز می‌توان «وردپرس» و «جوملا» را نام برد.

شما کدام سیستم مدیریت محتوا را برای وبلاگ‌نویسی پیشنهاد می‌کنید؟

طبق آمار، وردپرس، محبوب‌ترین سیستم برای وبلاگ‌نویسی است. سیستم مورداستفاده در این سایت نیز وردپرس است.

چرا از سرویس‌های وبلاگ‌دهی رایگان استفاده نکنم؟

عیب تمام این سرویس‌ها این است که امکانات محدودی در اختیار کاربر قرار می‌دهند. به عبارت دیگر، کنترل کامل بر روی قسمت‌های مختلف وبلاگ وجود ندارد. علاوه بر این، ارایه‌دهندگان این سرویس‌ها هر زمانی که دل‌شان بخواهد می‌توانند سیاست‌های کاری سرویس‌شان را تغییر دهند و یا کلاً سرویس را تعطیل کنند؛ اما وقتی وبلاگ خود را روی هاست شخصی راه‌اندازی می‌کنید، کنترل همه قسمت‌های آن دست خود شماست.

آیا خود شما هم وبلاگ‌نویس هستید؟

بله. من در وبلاگ «پانویس» می‌نویسم.

 

اگر هنوز سوالی در ذهن‌تان وجود دارد که جواب آن را در در این صفحه پیدا نکرده‌اید، از طریق صفحه تماس آن را بپرسید تا به این صفحه اضافه شود.

آماده‌اید؟ شروع کنید!‎‎